Iceracing.pl

Sporty zimowe w pełnej krasie

Sporty zimowe: Narciarstwo dowolne

Narciarstwo dowolne jest dyscypliną narciarską obejmującą aerial, muldy, cross, halfpipe i slopestyle jako część Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Może składać się z narciarza wykonującego powietrzne salta i obroty. Jest również powszechnie określany jako freeskiing, jibbing, jak również wiele innych nazw na całym świecie.

Pierwsze zawody, które obejmowały narciarstwo alpejskie i wydarzenia akrobatyczne, odbyły się w Attis, NH, w 1966 roku dzięki wysiłkom Norwega Steina Eriksena, który jest uważany za ojca freestyle’u. Eriksen jest mistrzem olimpijskim i trzykrotnym mistrzem świata w narciarstwie alpejskim. W latach 60. nowa popularna dyscyplina narciarska znana była w USA jako „hot doggin”. W tamtych czasach nie miała ona jasnych zasad i była dość niebezpieczna. Chcesz się wypróbować w sportach zimowych? Odwiedź lodowisko w Zabrzu otwarte dla każdego.

Historia freestyle’u, jaką znamy dzisiaj, rozpoczęła się w 1971 r., kiedy to stan New Hampshire w USA zorganizował pierwsze oficjalne zawody. W 1978 roku Międzynarodowa Federacja Narciarska oficjalnie uznała freestyle i sformułowała oficjalne zasady mające na celu uczynienie tego rodzaju narciarstwa bezpieczniejszym. Od 1978 r. rozgrywany jest Puchar Freestyle’u. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się we Francji w 1986 roku.