Iceracing.pl

Sporty zimowe w pełnej krasie

Początki jazdy na łyżwach

Lubisz łyżwiarstwo figurowe lub po prostu chcesz się trochę poruszać? Dzięki tym wskazówkom, jak nauczyć się jeździć na łyżwach, będziesz wiedział, jak najlepiej wykorzystać sezon.

Rozpoczyna się sezon zimowy i być może w Twoim mieście pojawiło się lodowisko i chcesz nauczyć się jeździć na łyżwach. Jedną z pierwszych wskazówek dotyczących nauki jazdy na łyżwach jest świadomość, że upadniesz, nie raz, nie dwa, ale dziesiątki razy, nawet jeśli jesteś ekspertem. Upadki będą na porządku dziennym, więc nie wstydź się tego i nie daj się wyśmiać. Wszystko, czego potrzebujesz, aby nauczyć się jeździć na łyżwach to odpowiedni sprzęt ochronny, łyżwy, miejsce do jazdy i chęć do nauki.

Kup dobre łyżwy

Kup własną parę łyżew. Chociaż można je wypożyczyć na lodowisku, najlepiej jest mieć własną parę, ponieważ wypożyczone łyżwy są zużyte i niedopasowane. Powinieneś zmierzyć je w pozycji siedzącej, abyś mógł poczuć szerokość swojej stopy, gdy podtrzymuje ona Twój ciężar. Zmierz obie stopy. Pamiętaj, że jedna stopa jest zawsze większa od drugiej. Łyżwy powinny być ciasno dopasowane, jest to normalne. Łyżwy, które wybierzesz powinny mieć długie ostrza. To znaczy, typ nordycki. Nie używaj łyżew hokejowych do nauki jazdy na łyżwach, ponieważ są one gładkie i niebezpieczne dla osób, które nie mają dobrej równowagi.

Jak wejść się na lód?

Zanim wejdziesz na taflę lodu, możesz się zastanawiać, gdzie można jeździć na łyżwach? Jeśli jesteś blisko Szczecina, warto zaznajomić się z tą listą miejsc do jazdy na łyżwach. Wracając do odpowiedzi. Załóż pokrowiec na ostrza łyżew i ćwicz w ten sposób na lodowisku przez kilka minut. Należy przyzwyczaić ciało do pracy z nowym środkiem ciężkości i znacznie mniejszą powierzchnią, na której można się oprzeć. Im dłużej będziesz ich używał łyżw na gumie, tym szybciej się do nich przyzwyczaisz.

Wchodząc na lód należy trzymać się ściany i postawić jedną stopę na lodzie. Kiedy poczujesz się komfortowo, zrób krok drugą stopą. Rozluźnij ciało, nie napinaj się, bo trudniej będzie Ci utrzymać równowagę. Ślizgaj się tak wolno jak chcesz, musisz przyzwyczaić swoje ciało. Następnie staraj się powoli ślizgać po lodzie, trzymając się krawędzi. Nie przyspieszaj tempa, jeśli nie jesteś gotowy, zbyt szybkie tempo z powodu frustracji skończy się tylko wielkim upadkiem.

Ćwicz równowagę

Rozłóż ręce pod barkami, aby utrzymać równowagę bez pomocy ściany. Pamiętaj, że ściana to tylko podpora na czas przyzwyczajania się do lodu. Jeśli będziesz zawsze się podpierał o ścianę, nie nauczysz się jeździć na łyżwach. Zrelaksuj swoje ciało. Zegnij kolana tak, aby nie widzieć czubków palców u stóp i pochyl się lekko do przodu. Nigdy nie pochylaj się do tyłu.