Iceracing.pl

Sporty zimowe w pełnej krasie

Brenna – co warto wiedzieć na jej temat?

Brenna jest jednym z popularniejszych letnisk w polskich górach. Od lat miejscowość ta przyciąga miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, którym marzą się wycieczki po Beskidzie Śląskim. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się właśnie tutaj spędzić urlop?

Góra Kamieńsk – aktywne miejsce w centrum Polski

Brenna i jej miejsce na mapie

Brenna jest najbardziej na północ wysuniętą wsią na terenie Śląska Cieszyńskiego. Wielkim walorem tej miejscowości jest położenie w pięknej dolinie, otoczonej wzniesieniami Beskidu Śląskiego. Malowniczym elementem tutejszego krajobrazu jest też dolina Brennicy (prawy dopływ Wisły), w której rozłożyła się Brenna. Takie położenie sprawia, że Brenna staje się idealnym miejscem dla tych, którym marzy się spokojny wypoczynek w górach. Jest jednocześnie idealnym punktem dla ludzi aktywnych, którzy chcą urządzać wycieczki na Orłową, Kotarz, Trzy Kopce lub Błatnią.

Z kart historii – Brenna i jej dzieje

Osadnictwo w dolinie Brennicy zaczęło się rozwijać dość wcześnie. Wiadomo, że pierwszą założoną tu miejscowością były Górki Wielkie (istniejące już w początkach XIV wieku), po nich powstała Brenna. Pierwsza wzmianka na temat tej wsi datowana jest na koniec XV stulecia, wiadomo jednak, że w tym czasie Brenna była już spora osadą. Przez wieki jej mieszkańcy zajmowali się gospodarką leśną, produkcją gontów z drewna oraz pasterstwem, o czym przypominają nam do dziś rozległe pastwiska i opuszczone szałasy. Dziś malownicza okolica sprawia, że Brenna świetnie rozwija się jako wieś letniskowa.

Brenna i jej atrakcje

Co warto zobaczyć w Brennej oraz w jej najbliższej okolicy? Dla wielu turystów głównym skarbem tej części Beskidu Śląskiego jest wspaniała przyroda, którą z pewnością warto lepiej poznać. Nie brak tu również atrakcji krajoznawczych, dzięki którym można zdobywać wiele ciekawych wiadomości na temat historii i kultury tej części kraju. Z pewnością warto zajrzeć do Chlebowej Chaty, w której można zmierzyć się z tradycyjnymi wypiekami oraz poszerzyć swą wiedzę na temat pszczół i zasad produkcji miodu. W Górkach Wielkich czeka na turystów piękny dworek, w którego wnętrzu mieści się obecnie muzeum poświęcone Zofii Kossak – Szatkowskiej. Brenna jest tez rewelacyjnym miejscem dla aktywnych. Park linowy, coraz liczniejsze ośrodki jazdy konnej oraz liczne trasy turystyczne (piesze i rowerowe) – oto czynniki, dzięki którym turystyka ma się tu coraz lepiej. Brenna jest tez atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy preferują sporty zimowe. Dla fanów białego szaleństwa dobrymi miejscami są takie ośrodki narciarskie, jak stacja w Dolinie Leśnicy oraz ośrodek Pod Starym Groniem.

Brenna to ciekawe letnisko, które urzeka spokojem i dobrym zagospodarowaniem. Tanie kwatery w tej miejscowości można znaleźć bez problemów, dzięki czemu wspaniały urlop w tej części Beskidu Śląskiego można zaplanować o każdej porze roku.