Iceracing.pl

Sporty zimowe w pełnej krasie

Kilka słów o pierwszych nowożytnych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Tak jak w 1896 roku powstały współczesne, nowożytne igrzyska olimpijskie i letnimi zawodami zainaugurowały swoją obecność w świecie sportu i nie tylko, tak zimowe zawody musiały poczekać o wiele dłużej, by można je było zimowymi igrzyskami nazywać. Dziś to impreza może nie tak prestiżowa jak edycja letnia, jednak tak samo łącząca ludzi na całym świecie. Jak to się stało, że igrzyskami nazwano Tydzień Sportów Zimowych?

Popularność skoków narciarskich w Polsce

Pierwsze igrzyska zimowe – daty i ciekawostki

I Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się od 25 stycznia do 4 lutego 1924 roku we francuskim mieście Chamonix i to od razu pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, ale wcale nie jako igrzyska… W rzeczywistości zostały uznane za pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie na VIII Kongresie Olimpijskim w Pradze w 1925 roku. Tydzień Sportów Zimowych odbył się jako wstęp do VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu u stóp Mont Blanc i to właśnie pod tą nazwą sportowcy rywalizowali w 1924 roku.

Dlaczego na zimowe igrzyska trzeba było czekać?

W 1894 roku rozpoczęła się nowa era w historii igrzysk olimpijskich. Na pierwszej sesji MKOl w czerwcu tego roku w Paryżu zatwierdzono organizację współczesnych igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 roku. Pierre de Coubertin już początkowo miał łyżwiarstwo figurowe na swojej liście odpowiednich sportów na olimpiadę, ale Ateny nie posiadały lodowiska, więc sport ten pojawił się w programie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1908 roku w Londynie. Jednak nawet wtedy sporty zimowe nie stały się integralną częścią igrzysk olimpijskich. Gdy łyżwiarstwo figurowe i hokej na lodzie pojawiły się na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku, dla wszystkich było jasne, że konieczne jest zorganizowanie oddzielnych igrzysk olimpijskich w sportach zimowych.

Które kraje można uznać za ojców zimowej olimpiady?

Głównie Szwajcaria i Kanada lobbowały za zorganizowaniem osobnych zawodów. Miały jednak bardzo silną konkurencję w postaci krajów skandynawskich, które w tamtych czasach organizowały igrzyska nordyckie, także co cztery lata, i martwiły się o ich upadek. Decydujące spotkanie zwolenników i przeciwników Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbyło się w dniach 2-7 czerwca 1921 roku w Lozannie.

Decyzja i wielki sukces

Zdecydowano, po trudnych, zakulisowych negocjacjach z przedstawicielami krajów nordyckich, że jeśli Francja uzyska prawo do zorganizowania VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku, będzie również miała prawo organizować w Chamonix zawody pod auspicjami MKOl. Tak narodził się zimowy sport olimpijski, który od 1994 roku ma swoje igrzyska niezależnie od letniej edycji.