Ciekawostki na temat łyżwiarstwa figurowego
Łyżwiarstwo figurowe to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych sportów olimpijskich. Jest to jeden z ulubionych sportów zimowych igrzysk olimpijskich ze względu na połączenie tańca i lodu. Wielu widzów tego sportu nie zna jednak jego historii i innych ciekawostek związanych z tym artystycznym sportem. Zapraszamy do poznania kilku interesujących faktów!
Łyżwy z kości…
W czasach starożytnych, zanim ludzie dostrzegli w łyżwiarstwie potencjał na sport, były one używane jako praktyczna metoda transportu. W XII wieku ludzie używali kości ze sznurkami przymocowanymi do samych butów, aby poruszać się po lodzie.
Ojciec łyżwiarstwa figurowego
Jackson Haines jest znany jako ojciec łyżwiarstwa figurowego. Amerykanin połączył swoją wiedzę z zakresu baletu i łyżwiarstwa, aby ostatecznie rozwinąć sport, który znamy dzisiaj. Nie wiesz na czym polega łyżwiarstwo figurowe? Polecamy: https://www.narciarska.pl/na-czym-polega-lyzwiarstwo-figurowe
Najstarszy sport zimowy
Łyżwiarstwo figurowe zadebiutowało na Olimpiadzie w Londynie w 1908 roku. Ten popularny sport stał się później częścią Zimowych Igrzysk Olimpijskich 16 lat później.
Pierwsze mistrzostwa świata odbywały się bez podziału na płeć
Można by pomyśleć, że zawody zawsze były podzielone na płeć, jednak w 1896 roku podczas zawodów w Sankt Petersburgu w Rosji była tylko męska dywizja… W 1902 roku podczas mistrzostw świata odbywających się w Londynie do rywalizacji przystąpiła kobieta o imieniu Madge Syers, która zajęła drugie miejsce. Trzy lata później powstała dywizja kobiet.
Zabronione były piosenki z tekstem!
W zawodach na dużą skalę, zawodnicy wchodzący na lód z akompaniamentem muzycznym do swojej rutyny muszą przestrzegać prostej zasady, żadna muzyka jakiegokolwiek rodzaju nie może zawierać słów. Jednak w 1997 roku Międzynarodowy Związek Łyżwiarstwa Figurowego postanowił dopuścić stosowanie muzyki z tekstem w tańcu na lodzie. Następnie od sezonu 2014/2015 zostało to rozszerzone na wszystkie pozostałe lodowe dyscypliny artystyczne.
Liczy się również strój
Jeśli jury uzna, że strój uczestnika jest prowokacyjny lub zbyt krzykliwy, może to wpłynąć na jego wynik. Oczywiście jest to subiektywne; jednak punkty są redukowane, jeśli większość sędziów ma takie samo zdanie.