Charakterystyka łyżwiarstwa szybkiego
Łyżwiarstwo szybkie to dyscyplina, w której wytrzymałość jest jednym z głównych wyznacznikiem sukcesu. Zawody rozgrywane są na różnych nawierzchniach, a wyścigi obejmują zarówno krótkie dystanse (200 metrów), jak i długie (42 kilometry). Dowiedz się więcej o tym sporcie w poniższym artykule.
Charakterystyka łyżwiarstwa szybkiego
Znany również jako short track, jest jedną z najpopularniejszych form tego sportu i wykonywany jest za pomocą łyżw na owalnym torze. Celem tej dyscypliny jest pokonanie wszystkich okrążeń w czasie krótszym niż pozostali zawodnicy. W https://www.narciarska.pl przeczytasz najnowsze newsy ze świata łyżwiarstwa szybkiego i zawodów sportowych.
Jest to wymagający fizycznie i psychicznie, aerobowy sport, który wymaga dobrego przygotowania i treningu. Łączy w sobie siłę, umiejętności i wytrzymałość, a nie szybkość samą w sobie. Tor, na którym odbywa się łyżwiarstwo szybkie jest kryty. Jego układ musi zawierać dwie proste i dwa równe sobie zakręty o długości od 125 do 400 metrów.
Charakterystyka łyżwiarstwa szybkiego na lodzie
Zawody łyżwiarstwa szybkiego odbywają się na 400-metrowym lodowisku z dwiema liniami prostymi i dwoma zakrętami. Uczestnicy tworzą dwuosobowe zespoły, a imprezy są próbami czasowymi, czyli mierzony jest czas potrzebny – osobno – na pokonanie tego konkretnego dystansu. Gdy obaj zawodnicy zakończą swoje wyścigi, pod uwagę brany jest najszybszy czas.
Jedną z ciekawostek łyżwiarstwa szybkiego na lodzie jest to, że na każdym okrążeniu uczestnicy muszą zmieniać pas, po którym jeżdżą, z wewnętrznego na zewnętrzny i odwrotnie. Warto zauważyć, że pierwszy jest krótszy od drugiego, stąd uzasadnienie tej reguły.
Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich odbywa się 12 zawodów w łyżwiarstwie szybkim: sześć zawodów dla mężczyzn i sześć dla kobiet. Są to biegi na 500 m, 1 000 m, 1 500 m, 5 000 m lub 3 000 m, 10 000 m lub 5 000 m oraz pościg drużynowy.
W pierwszym z nich zawodnicy muszą wykonać dwa wyścigi, natomiast w ostatnim – włączonym na IO niedawno, bo od 2006 roku – zespoły składają się z trzech łyżwiarzy, którzy wykonują nawzajem swoje sztafety, podobnie jak ma to miejsce w kolarstwie torowym.